Słoik dobrych uczynków



Dziś chciałabym Wam zaproponować powszechnie znaną, ale jakże fajną i ciekawą metodę na pozytywne wzmacnianie. Sposób ten pozwoli też na budowanie pozytywnej samooceny nie tylko u dzieci, ale także u dorosłych. Dzięki temu cała rodzina będzie budowała pozytywną relację poprzez docenianie i chwalenie siebie nawzajem.

Co jest potrzebne:
- słoik,
- małe karteczki,
- coś do pisania.
Na słoik przyklejamy karteczkę z napisem: SŁOIK DOBRYCH UCZYNKÓW. Następnie kładziemy go w widocznym i dostępnym miejscu dla wszystkich domowników, a obok kładziemy karteczki i coś do pisania.
Zapraszamy wszystkich domowników i wprowadzamy zasady naszej zabawy, a  polega ona  na tym, że każdy z domowników, który zobaczy, że druga osoba robi coś dobrego, miłego, fajnego zapisuje na karteczce co to było oraz dopisuje imię osoby, która uczyniła tą dobrą rzecz. Zapisujemy nawet najmniejsze dobry uczynki.
Raz w tygodniu wszyscy członkowie zasiadają wspólnie przy stole i wyjmują karteczki ze słoika. Każdy zapis na kartce czytany jest głośno, najlepiej jeśli będzie też omówiony.
Jeśli boimy się, że słoik może się stłuc można zamienić go na coś bardziej praktycznego J
Powodzenia!
Metoda słoja i makaronu  zaczerpnięta od Pana prof. Jacka Pyżalskiego.



Opracowała: Elżbieta Jaracz - psycholog


Jeśli mają Państwo jakieś pytania, potrzebują Państwo konsultacji czy porady, służę pomocą. Proszę o kontakt na poniższego e-maila:
 Psycholog  mgr Elżbieta  Jaracz – elzbieta.jaracz@pzpsw.mielec.pl